Enesa Mahmić pobednica V Presingovog konkursa za najbolju knjigu pesama

Posle razmatranja najužeg izbora, žiri V Presingovog konkursa za najbolju knjigu pesama doneo je jednoglasnu odluku da se pobedničkom knjigom proglasi zbirka pesama Enese Mahmić – Bijes dalekih mora.

Iako je ove godine na konkurs pristiglo „svega“ 147 zbirki poezije (u odnosu na prošlogodišnjih 219) žiri je imao teži zadatak. Kada bismo navodili širi izbor svih članova žirija, to bi iznosilo preko 30 rukopisa. Pojedini autori imaju izvanredne pesme, ali nemaju dovoljno oformljene zbirke. Primetili smo tendenciju ka čvršćoj ciklizaciji poezije, i ubedljivijem tematskom opredeljenju. Ima dosta eruditne poezije, poezije koja računa na se ili se poigrava sa pesničkom pozicijom. Neke zbirke očaravaju svojim konceptom crnog/socijalnog/neorealizma kao što je  zbirka Fuada Hrustića „Svakidašnje pučke jadikovke“; neke humorom i višeslojnošću pesama naizgled običnih – Mladena Šljivovića „Zen na žaru“. Generacijske pesme Pavla Aleksića  su dobre ,pesme iz kraja’,  a Željana Vukanac osvaja lirskom imaginacijom. Pesme Mirjane Nerandžić  „Da se ne javim uvek“ dosledno protestuju i angažuju se protiv ,gledanja svoga posla’. Zoran Krstić sa zbirkom „Voćnjak na obali tjeskobe“ piše realističku poeziju zrelih godina. Ovaj autor, zajedno sa Šljivovićem, Hrustićem i Mahmić bio je u najužem izboru. Oko njih četvoro usaglašene su ocene članova žirija, ali zbirka „Bijes dalekih mora“ odabrana je kao pobednička – jednoglasno.

Ovu zbirku samo uslovno možemo nazvati putopisnom jer je u prvom planu pre svega snažna pesnikinjina individualnost koja svaki trenutak proživljava, ili evocira, u skladu sa svojom (putničkom) prirodom. Stiče se utisak da ona ne prolazi svetom putovanja radi, već da svet koji pohodi putuje kroz nju. Iako možemo podeliti ove pesme na ,ovamošnje’ i ,tamošnje’, ne postoji čvrsta granica između onoga kako se nešto doživljava tamo a kako ovde.

GURBET SOKAK
Trabzon, juni 2014.

Na staroj čaršiji puhao je vjetar
Raznoseći miris lipe.
Gore na ljetnom nebu
Stajala je sofa od bijelih oblaka

Kroz vrata terezije provukla se žena
Duga kosa i zelene oči naglašene surmom
Najveće bogatstvo s kojim se rodila

Pitala sam je koliko je sati
Uzmi koliko ti treba – rekla je

Pesnički lik je deo šire zamisli, fraktal pripadanja pesničkom i svetskom univerzumu. Mahmić govori o istorijskim ličnostima i događajima jednako kao o svojim ličnim, intimnim treperenjima; ima snažan angažovani impuls, ali on deluje nenametljivo i prirodno, ne ukrojeno, već saliveno sa pesničkim subjektivitetom. Svesna je značaja istorijskog hronotopa odakle potiče, ali oštro crta granicu sa svima koji se sa tom pozicijom ružno poigravaju:

Sa velike kamare prenosimo 100.000 glinenih kostiju
Performans
Neko je uzeo pare
Neko je uzeo dobre pare za ovo

Pesnikinja traži dom u svetu i u poeziji koja predstavlja ogoljenost, „krv i meso“, traži svoje žrtve i svoje žrece. Tematizuje ličnu i kolektivnu prošlost i usklađuje je sa trenucima sadašnjosti:

Postoji moja hrabrost
Da živim kao da ništa ne znam
Da vjerujem u Sebe, predivnu Sebe
Da se rukujem s ljudima srdačno kao da
Nikad nijedno ljudsko biće nije povrijedilo drugo.

Njena poezija je i refleksivna i narativna, i simbolična i angažovana, i lokalno-regionalna i univerzalno-interkontinentalna.

SLOBODA

Naći ćeš je u siromašnim četvrtima
U getu, u tvornicama
Migolji kroz pustinje, šume i oceane
Pere haljine na rijeci među seljankama
U konferencijskim salama zijeva od dosade
I ponavlja: Ne
Odbijam
Ne slažem se.

Ona ostavlja tragove
Kako bi je mogli pratiti odvažni
Ogleda se u izvorima,
U prapovijesnom
U eteru.

Čestitamo pobednici i svim autorima na dobrim pesničkim knjigama.

Enesa Mahmić (Bosna i Hercegovina, 1989) je putopjesnikinja, članica PEN Centra. Objavila je četiri knjige poezije i kraćih putopisa koji su prevedeni na više jezika i uvršteni u dvadesetak internacionalnih antologija. Dobitnica je više regionalnih nagrada za poeziju: „Aladin Lukač 2016“, nagrada edicije „Prvenac 2015“ (Srbija), „Risto Ratković 2016“ (Crna Gora), te tri zlatne plakete Javnog sklada za kulturne dejavnosti Republike Slovenije 2016, 2017 i 2018. Živi u Sloveniji.

You must be logged in to post a comment Login